Dry Needling
Dry Needling možemo opisati kao suvremenu, manualnu tehniku u fizioterapiji koja koristi tanke, sterilne iglice za oslobađanje napetosti u mišićima. Iako je slična akupunkturi, Dry Needling tehnika proizlazi iz zapadnjačke medicine i cilja bolne točke odnosno “okidačke” točke („trigger“ točke) u mišićima. Tehnika omogućuje duboko opuštanje mišića i mekih tkiva, čime poboljšava pokretljivost tretiranog dijela tijela i smanjuje bol.
Sadržaj:
Kome koristi Dry Needling?
Ova tehnika koristi svima koji osjećaju ukočenost tijela, imaju bolove u vratu ili leđima, sportske ozljede, glavobolje, kao i osobama s kroničnim stanjima poput fibromialgije. Vrlo je popularan kod sportaša jer ubrzava oporavak i poboljšava performanse.
Čemu služi Dry Needling?
Dry Needling pomaže u smanjenju mišićne napetosti, povećanju pokretljivosti i olakšavanju boli. U tijeku tretmana, kada se igla ubode u mišić, često se osjeti blagi trzaj (“twitch” odgovor), nakon čega slijedi opuštanje mišića i olakšanje boli. Ovaj proces ubrzava oporavak oštećenih tkiva i potiče cirkulaciju.
Je li Dry Needling bolan?
Većinom se svi bojimo igala, no igle koje se koriste u Dry Needlingu su toliko tanke da su po debljini bliže vlasi kose u odnosu na hipodermičke igle koje se koriste za vađenje krvi. Upravo zbog toga je osjećaj uboda minimalan ili ga osoba uopće ne osjeti. Tijekom tretmana osoba će prije osjetiti trzaj mišića, tvz. „twich“ odgovor, koji na trenutak može biti neugodan, ali traje svega par sekundi i brzo prolazi. Većina pacijenata se iznenadi koliko je tretman ugodan, a sam osjećaj olakšanja nakon tretmana nadmašuje manje nelagode uboda ili trzaja mišića.
Kako se izvodi Dry Needling?
Tretman započinje pregledom i procjenom fizioterapeuta koji palpira mišić u potrazi za bolnim “okidač“ točkama. Kada ih pronađe fizioterapeut će ubosti vrlo tanku, sterilnu iglu u napete mišiće. S obzirom na minimalnu debljinu igle, većina pacijenata osjeti blagi pritisak. Kada igla probije kožu, fizioterapeut pomiče iglu tražeći „trigger“ točku. Kada je pogodi, izazvati će kratki trzaj mišića, tzv. “twitch” odgovor, što je znak da se napetost u mišiću oslobađa. Odmah nakon toga slijedi opuštanje mišića i smanjenje boli u tretiranom području tijela.
Koja su najčešća stanja kod kojih se koristi Dry Needling?
Ova tehnika se pokazala najučinkovitijom kod bolova u leđima, ramenima, vratu, kukovima, išijasa, sindroma prenaprezanja, teniskog lakta i sportskih ozljeda. Također, preporuča se osobama koje imaju loše držanje, glavobolje i migrene, sindrom patelofemoralne boli i smrznuto rame.
Prvi pregled
Cilj pregleda je identificirati probleme poput bolova, ograničenog pokreta ili slabosti mišića kako bi se izradio prilagođeni plan terapije.
Kontakt
Jaruščica 19, Zagreb
091 34 62 681
Pon / petak: 08.00-15.00
Uto / sri / čet: 13.00-20.00