Elektrostimulacija mišića
Elektrostimulacija mišića (EMS) je terapijska metoda u kojoj se pomoću električnih impulsa stimuliraju mišići kako bi izazvali njihovu kontrakciju. Impulsi se prenose preko elektroda koje su postavljene na kožu iznad mišića.
Električni impulsi oponašaju signale koje mozak prirodno šalje kako bi aktivirao mišiće. Koristi se za poboljšanje reaktivnosti mišića, povećanje mišićnog tonusa, razvoj mišićne snage i hipertrofije nakon ozljeda, a u novije vrijeme i za ubrzani oporavak mišića nakon fizičkog napora.
Sadržaj:
Kada se koristi elektrostimulacija mišića?
Koristi se kada je potrebno poboljšati funkciju mišića, ubrzati oporavak i smanjiti bolove. Najčešće se primjenjuje nakon operacija, jer pomaže očuvati snagu i spriječiti atrofiju mišića kod pacijenata koji nisu u mogućnosti vježbati ili aktivno se kretati.
U sportskoj rehabilitaciji često je viđena terapijska metoda, jer potiče cirkulaciju, pomaže u oporavku od ozljeda i ubrzava zacjeljivanje oštećenih tkiva i mišića. Koristi se kod kroničnih i upalnih stanja u svrhu smanjenja bolova i ukočenosti, na primjer kod bolova u leđima, upala tetiva i artritisa.
Također se koristi kod osoba s neurološkim poremećajima, poput multiple skleroze ili moždanog udara, u svrhu jačanja oslabljenih mišića i vraćanja snage.
Razlika između prirodne mišićne kontrakcije i elektrostimulacije?
Prirodna kontrakcija mišića nastaje kada mozak šalje električni signal (uputu) kroz živčani sustav prema mišićima. U prirodnoj kontrakciji tijelo prvo regrutira manje motorne jedinice, a tek potom one veće, što omogućuje glatku i preciznu mišićnu kontrakciju.
Kod elektrostimulacije, uređaj šalje električne impulse izravno u mišiće, neovisno o mozgu i živčanom sustavu. Ovi impulsi u isto vrijeme aktiviraju veće i manje motorne jedinice, što može stvoriti jaču mišićnu kontrakciju, ali s manje preciznosti i koordinacije.
Sažeto rečeno, prirodna kontrakcija omogućuje preciznu kontrolu mišića, dok elektrostimulacija izaziva snažnije, ali manje koordinirane kontrakcije korisne za rehabilitaciju i jačanje mišića.
Je li elektrostimulacija bolna?
Ne, elektrostimulacija nije bolna. Prije početka procedure fizioterapeut će pozicionirati pacijenta u ergonomski položaj, a zatim postaviti elektrode na mišiće. Tijekom procedure pacijent će osjetiti ugodne, ritmične kontrakcije mišića, ali bez boli.
Koliko traje tretman elektrostimulacijom?
Tretman najčešće traje oko 15 do 30 minuta, ovisno o potrebama pacijenta i njihovom zdravstvenom stanju.
Pomaže li elektrostimulacija pomoći u jačanju mišića?
Da, elektrostimulacija pomaže u jačanju mišića. Elektrostimulacija se preporučuje kod ljudi koji iz zdravstvenih razloga ne mogu aktivno vježbati, a upravo brze i jake kontrakcije mišića izazvane elektrostimulacijom smanjuju gubitak mišićne mase i potiču jačanje mišića.
Prvi pregled
Cilj pregleda je identificirati probleme poput bolova, ograničenog pokreta ili slabosti mišića kako bi se izradio prilagođeni plan terapije.
Kontakt
Jaruščica 19, Zagreb
091 34 62 681
Pon / petak: 08.00-15.00
Uto / sri / čet: 13.00-20.00