Elektroterapija
Elektroterapija je neinvazivna fizikalna procedura za vrijeme koje se koriste električni impulsi u svrhu poticanja prirodnog procesa ozdravljenja tijela. Postoji više vrsta uređaja i struja koje se koriste za smanjenje boli, upale, ubrzavanje regeneracije tkiva i poboljšanje funkcionalne pokretljivosti mišića i zglobova.
Sadržaj:
Najčešći oblici elektroterapije u fizioterapiji
TENS
TENS (transkutana električna nervna stimulacija) je mali prijenosni uređaj koji emitira kontrolirane, niskovoltažne električne impulse preko elektroda postavljenih na kožu, u svrhu podraživanja živčanog sustava s ciljem izazivanja analgezije.
IFS
IFS (interfernetne struje) su struje s najdubljim djelovanjem u tkivu, a rezultat su križanja dviju sinusoidnih, izmjeničnih struja koje se preklapaju u raznim kombinacijama, i to u odnosu na intezitet, frekvenciju i fazu. Koriste se za smanjenje bolova i upala kod različitih stanja, uključujući kronične bolove poput lumbaga i lumboishijalgije, izvanzglobni reumatizam, degenerativne bolesti zglobova (artroze) te neuralgije i neuritise.
Također pomažu kod upalnih bolesti u fazi smirivanja simptoma, kao što su reumatoidni i psorijatični artritis, ankilozantni spondilitis, te kod posttraumatskih stanja za stimulaciju zarastanja kostiju i poboljšanje cirkulacije.
DDS
DDS (dijadinamske struje) su niskofrekventne impulsne sinusoidne struje kod kojih se, kombiniranjem različitih frekvencija i dodavanjem struje niske jakosti, postiže više modula za terapijske potrebe. Glavno djelovanje je smanjenje boli i aktivna hiperemija tretiranog tkiva.
Galvanska struja
Galvanska struja je konstantna istosmjerna struja koja se najčešće koristi za smanjenje upala, poticanje cirkulacije i liječenje edema, što je čini pogodnom za tretiranje bolesti krvnih žila, reumatskih stanja i ublažavanje bolova.
Što očekivati prilikom tretmana?
Većina pacijenata prilikom tretmana navodi ugodni osjećaj mravinjanja, trnaca i topline na koži.
Je li elektroterapija sigurna?
Da, elektroterapija je općenito sigurna fizikalna procedura i rijetko kad izaziva nuspojave. Naravno prilikom pregleda fizioterapeut treba uzeti temeljitu anamnezu kako bi se odredila vrsta struje i postoje li moguće kontraindikacije za primjenu.
Koliko traje tretman?
Jedan tretman obično traje između 15 do 30 minuta, a broj tretmana ovisi o potrebama pacijenta.
Prvi pregled
Cilj pregleda je identificirati probleme poput bolova, ograničenog pokreta ili slabosti mišića kako bi se izradio prilagođeni plan terapije.
Kontakt
Jaruščica 19, Zagreb
091 34 62 681
Pon / petak: 08.00-15.00
Uto / sri / čet: 13.00-20.00