
Bol u trtici
Bol u trtici neugodno je stanje koje može ozbiljno utjecati na svakodnevni život. Najčešće se javlja prilikom sjedenja, ustajanja, naglih pokreta ili dugotrajnog mirovanja.
Iako nije među najčešćim vrstama boli, kada se pojavi, može biti dugotrajna i zahtijevati stručnu pomoć. Mnogi pacijenti mjesecima traže učinkovito rješenje prije nego potraže stručnu fizioterapijsku pomoć.
Sadržaj:
Što je bol u trtici?
Bol u trtici, stručno nazvana kokcigodinija ili kokcigealna neuralgija, javlja se zbog ozljeda kostiju, upalnih procesa, disfunkcija mišića ili živčanih struktura u donjem dijelu kralježnice. Nastaje najčešće nakon traume, dugotrajnog sjedenja, poroda ili degenerativnih promjena, a ponekad nastaje bez jasnog uzroka.
Da bismo bolje razumjeli zašto se bol pojavljuje, važno je najprije objasniti što je trtica i kakvu ulogu ima u tijelu. Trtica (lat. os coccygis) nalazi se na samom dnu kralježnice i sastoji se od 3 do 5 malih kralježaka. Ona nije samo rudimentarni ostatak, već važna potporna struktura koja služi kao pripoj brojnim mišićima zdjeličnog dna, ligamentima i fascijama, koji su neophodni za stabilnost tijela i pravilnu funkciju zdjelice.
Uzrok boli u trtici
Uzroci boli u trtici mogu biti različiti. Ponekad su sasvim jasni, a ponekad zahtijevaju detaljniju procjenu.
Trudnoća i porod također često ostave trag na području trtice. Pritisak djetetove glave i promjene u zdjelici tijekom porođaja mogu izazvati bol koja se zna zadržati tjednima, a ponekad i mjesecima.
Kod nekih osoba javljaju se problemi sa slabom aktivacijom mišića zdjeličnog dna, lošom posturom ili degenerativnim promjenama. Rjeđe, ali ne manje važno, bol može biti uzrokovana infekcijom, cistom ili tumorom, što zahtijeva daljnju dijagnostičku obradu.
Simptomi boli u trtici
Većina pacijenata koji nam se javljaju s bolovima u trtici opisuje osjećaj neugode ili pritiska u donjem dijelu kralježnice, tik iznad analnog otvora. Bol se često pojačava pri sjedenju, osobito na tvrdoj podlozi, te prilikom ustajanja iz sjedećeg položaja.
Neki osjećaju tupu i stalnu bol, dok kod drugih ona može biti oštra, probadajuća ili povremeno žareća. Kod dijela osoba bol se širi prema donjem dijelu leđa, zdjelici, stražnjici ili bedrima. U pojedinim slučajevima prisutna je nelagoda pri defekaciji, a kod žena i tijekom spolnog odnosa.
Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, ali kad se zadrže dulje vrijeme ili počnu utjecati na svakodnevne aktivnosti, važno je potražiti stručno mišljenje i ciljano rješenje.
Bol u trtici nakon poroda
Kod dijela žena bol u trtici javlja se nakon poroda, najčešće zbog mehaničkog pritiska djetetove glave na trtičnu kost tijekom prolaska kroz porođajni kanal. Veći je rizik kod dugotrajnog ili teškog poroda, korištenja vakuuma ili forcepsa, ali i kod poroda većeg djeteta.
Žene koje su i prije trudnoće imale bolove u donjem dijelu leđa ili u području zdjelice, sklonije su razviti postporođajnu bol u trtici. Takva bol najčešće se javlja pri sjedenju, ustajanju ili dugotrajnom stajanju, a ponekad je prisutna i u mirovanju.
Ako se bol zadrži dulje od nekoliko tjedana ili počne utjecati na svakodnevne aktivnosti i brigu o djetetu, preporučuje se fizioterapijska procjena. Pravovremena intervencija može spriječiti razvoj kronične boli i ubrzati oporavak.
Kada potražiti stručnu pomoć zbog boli u trtici?
Blaga bol u trtici ponekad se povuče sama od sebe, osobito ako se pojavi nakon dugog sjedenja ili blažeg udarca. No, kada se bol zadrži dulje od dva do tri tjedna, postaje sve izraženija ili počne ograničavati kretanje, vrijeme je za stručnu procjenu.
Odmah se preporučuje stručno mišljenje u slučajevima kada se bol pojavi naglo i bez razloga, ako je izrazito jaka, ako je prisutan gubitak osjeta ili kontrole mokrenja ili stolice te kod sumnje na infekciju, upalu ili tumor.
Kako se dijagnosticira bol u trtici?
Fizioterapijska procjena uključuje analizu posture, obrasca hoda, pokretljivosti zdjelice i slabinske kralježnice, kao i palpaciju područja trtice. Ovakav pregled daje važne informacije o tome kako se tijelo ponaša u pokretu i što zapravo opterećuje donji dio kralježnice.
U pojedinim slučajevima preporučuje se i obrada kod fizijatra kako bi se napravila dijagnostika, primjerice RTG, magnetska rezonanca ili ultrazvuk. Takvi nalazi mogu otkriti prijelome, degenerativne promjene ili druga stanja koja zahtijevaju dodatnu pažnju.
Važno je znati da sama dijagnoza ne rješava bol. Olakšanje dolazi tek kad se otkrije što točno uzrokuje tegobe i kad se terapija prilagodi tim nalazima.
Liječenje boli u trtici
U fizioterapiji se pristup temelji na tehnikama koje uključuju rad na zglobnoj pokretljivosti, opuštanju mekih tkiva, korekciji posture i obrazaca kretanja. Pristup se uvijek prilagođava potrebama pacijenta i funkcionalnim nalazima, s ciljem rasterećenja trtičnog područja i poboljšanja svakodnevnog kretanja.
Kod dugotrajnijih tegoba poseban naglasak stavlja se na edukaciju, postupno upravljanje opterećenjem i povratak u aktivnost. Terapija je usmjerena na dugoročno olakšanje tegoba i vraćanje funkcionalnosti.
Kako smanjiti bol u trtici?
Prvenstveno je potrebno smanjiti pritisak na trtično područje, posebno prilikom sjedenja. Jastuk u obliku potkove ili prstena se pokazao korisnim za rasterećenje trtice. Preporučuje se sjedenje s laganim nagibom prema naprijed, češće mijenjanje položaja prilikom rada i svakih 30 do 45 minuta napraviti kratku pauzu ili prošetati.
Prilikom vožnje vrijedi isto pravilo kao i kod sjedenja. Spavanje je najugodnije na boku uz jastuk između koljena. Ako ležanje na leđima pojačava simptome, pokušajte izbjegavati taj položaj dok se bol ne smiri.
Kretanje ne treba izbjegavati, ali treba biti pažljivo dozirano. U fazi boli korisno je izbjegavati nagle pokrete, dugo sjedenje i aktivnosti koje pogoršavaju simptome.
Rješenje za bol u trtici postoji
Bol u trtici zna biti uporna i ometajuća, ali dobra vijest je da rješenje postoji. Uz pravovremenu procjenu i ciljani fizioterapijski pristup, većina ljudi osjeti značajno olakšanje.
Ako imate osjećaj da se vrtite u krug bez stvarnog napretka, obratite nam se. Nema potrebe trpjeti i čekati da bol sama prođe. Kroz individualni rad možemo pronaći konkretna rješenja koja će vam pomoći da se vratite svakodnevnim aktivnostima s manje boli i više lakoće.
Autor:

Marijana Blagaić Josipović je licencirana fizioterapeutkinja koja je završila sveučilišni preddiplomski studij fizioterapije. Ljubav prema pokretu i dugogodišnje iskustvo u sportu inspirirali su je da pomogne drugima u postizanju boljeg zdravlja i kvalitete života.
>> Detaljnije
O nama
Fizioterapija Med Art nalazi se na adresi Jaruščica 19 u Zagrebu. Pruža stručne usluge fizikalne terapije u modernom okruženju.
Kontakt
Jaruščica 19, Zagreb
091 34 62 681
Pon / petak: 08.00-15.00
Uto / sri / čet: 13.00-20.00
Preuzmite vježbe u PDF-u