Teniski lakat

Teniski lakat, ili lateralni epikondilitis, pripada skupini bolesti koju nazivamo sindromima prenaprezanja. Predstavlja ozljedu uzrokovanu upalom tetiva koje povezuju mišiće podlaktice s vanjskom stranom lakta. Iako se često povezuje s bavljenjem sportom, nije isključivo problem sportaša. Javlja se kod aktivnosti koje uključuju ponavljajuće pokrete rukom, poput igranja tenisa, badmintona i skvoša. Može se razviti u sportovima gdje se ne koristi reket poput dizanja utega, veslanja i penjanja na stijene.

Međutim, ovaj problem pogađa i osobe koje rade poslove s ponavljajućim pokretima ruku i finim motoričkim vještinama. Zanimanja poput automehaničara, kuhara, zidara, krojačica, frizerki i informatičara zahtijevaju stalnu uporabu ruku i alata, što dodatno opterećuje mišiće podlaktice. Zbog toga su i oni, poput sportaša, izloženi riziku razvoja teniskog lakta.

Simptomi teniskog lakta

Glavni simptom je bol u vanjskoj strani lakta, koja se može širiti prema podlaktici i zapešću. Bol je izraženija prilikom pritiska na vanjsku stranu lakta, podizanja predmeta, okretanja ključa u bravi, prilikom rukovanja te otvaranja i zatvaranja šake. Osjet boli može varirati od blage nelagode do intenzivne boli.

Možete početi sumnjati na teniski lakat kada primijetite bol i slabost u ruci tijekom svakodnevnih aktivnosti poput rukovanja, okretanja ključa, kuhanja ili podizanja lakših predmeta. Osobe s ovom ozljedom često mogu jednim prstom točno pokazati mjesto boli na vanjskoj strani podlaktice, što je jedan od jasnijih znakova. Također, ako primijetite da bol pogađa vašu dominantnu ruku, jer je ona obično više opterećena, to dodatno upućuje na teniski lakat. Ako prepoznajete ove simptome, važno je potražiti stručnu pomoć jer zanemarivanje može dovesti do pogoršanja stanja i duljeg oporavka.

Što uzrokuje teniski lakat?

Teniski lakat nastaje zbog ponavljajućih pokreta istezanja zapešća, što uzrokuje preveliko opterećenje tetiva mišića na vanjskoj strani podlaktice. S vremenom u tetivi nastaju sitna oštećenja, koja ako se ne liječe postaju ozbiljnija, dovodeći do bolova i smanjenja snage u ruci. U nekim slučajevima može se javiti pritisak na živac, što dovodi do stanja zvanog sindrom radijalnog tunela, s dodatnim simptomima boli i slabosti u ruci.

Kako liječiti teniski lakat?

Liječenje teniskog lakta obično se provodi u dva koraka. Prvi korak započinje odmorom od aktivnosti koja uzrokuje bol, bilo da je riječ o sportu poput tenisa ili fizičkom poslu. Važno je privremeno izbjegavati ponavljajuće pokrete i opterećenja ruke koja su dovela do ozljede. U akutnoj fazi, kada je bol najizraženija, preporučuje se nekoliko ključnih mjera: korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), svakodnevno lagano istezanje mišića podlaktice, primjena hladnih obloga te nošenje steznika za lakat kako bi se smanjilo opterećenje na tetive.

Nakon što se bol smanji, važno je započeti s nježnim vježbama za jačanje mišića podlaktice, osobito onih koji kontroliraju pokrete zapešća. Postupno povećanje otpora kroz specifične ekscentrične i koncentrične vježbe pomaže u vraćanju snage i funkcije mišića. Tijekom oporavka, treba izbjegavati sve pokrete koji izazivaju bol, poput istezanja ili uvrtanja zapešća. U nekim slučajevima mogu se koristiti i posebne udlage kako bi se dodatno zaštitile tetive i ubrzao oporavak.

Fizioterapija je ključna za pravilnu rehabilitaciju jer vas fizioterapeut može educirati o ispravnim pokretima, prilagoditi program vježbi i pomoći vam spriječiti ponovnu ozljedu.

Koliko traje teniski lakat?

Trajanje teniskog lakta može varirati ovisno o težini ozljede i pravovremenosti liječenja. U blažim slučajevima, bol može nestati za nekoliko tjedana uz pravilno liječenje i odmor. Međutim, ozbiljniji slučajevi mogu potrajati mjesecima, a ako se problem zanemari ili ne liječi na vrijeme, može postati kroničan, što značajno produžuje oporavak. Brza dijagnoza i pravilna fizikalna terapija ključni su za uspješno liječenje.

Kako se dijagnosticira teniski lakat?

Dijagnoza teniskog lakta se postavlja na temelju simptoma i fizikalnim pregledom. Fizioterapeut prvo razgovara s pacijentom o njegovim aktivnostima, povijesti bolova i opterećenja ruke. Potom slijedi palpacija bolnog područja, ispitivanje pokretljivosti zapešća i lakta te izvođenje provokacijskih testova kao što su Cozenov test i Millov test. Ovi testovi izazivaju bol i nelagodu na mjestu upale tetiva, pomažući u preciznom utvrđivanju stanja. Također mogu se napraviti dodatne pretrage, poput ultrazvuka (UZV) ili magnetske rezonance (MR), kako bi se isključili drugi potencijalni uzroci boli i preciznije procijenilo stanje tkiva.

Kada je potrebna operacija?

Operacijski zahvat obično se razmatra tek nakon 9 do 12 mjeseci neuspješnog konzervativnog liječenja, kada simptomi ne popuštaju i ometaju svakodnevne aktivnosti. Operacija je minimalno invazivna i fokusirana na uklanjanje oštećenog tkiva tetiva, ali se koristi samo kada sve druge metode ne daju rezultate.

Koje vježbe mogu pomoći kod teniskog lakta?

Cilj vježbi kod teniskog lakta je ojačati mišiće podlaktice, poboljšati fleksibilnost i smanjiti opterećenje na tetivama. Istezanje zapešća te vježbe jačanja s laganim utezima mogu biti vrlo korisne. Vježbe treba izvoditi polako, uz postupno povećavanje opterećenja, pazeći na pravilnu formu i osluškujući reakcije tijela tijekom vježbanja.

Jednostavne vježbe za teniski lakat koje možete raditi kod kuće

Kako fizioterapija može pomoći kod teniskog lakta?

Fizioterapija ima ključnu ulogu u liječenju teniskog lakta, pružajući pacijentima učinkovit i konzervativan pristup koji donosi izvrsne rezultate. Čak 95% slučajeva teniskog lakta može se uspješno izliječiti bez operacije, a to se postiže kombinacijom različitih terapijskih metoda.

95% slučajeva teniskog lakta može se izliječiti bez operacije.

Terapija započinje procjenom stanja pacijenta, pri čemu fizioterapeut analizira simptome i povijest ozljede kako bi bolje razumio uzrok problema. Na temelju dijagnoze, fizioterapeut razvija individualizirani plan terapije koji može uključivati manualnu terapiju, korištenje specijaliziranih aparata i različite tehnike koje pomažu u smanjenju boli te ubrzavaju oporavak.

Jedan od ključnih elemenata terapije su ciljane vježbe usmjerene na jačanje mišića podlaktice. Ove vježbe ne samo da povećavaju snagu, već poboljšavaju fleksibilnost i stabilnost zapešća, čime se smanjuje rizik od ponovnog pojavljivanja ozljede.

Kontinuiranom fizioterapijom moguće je postići izvrsne rezultate, omogućujući pacijentima povratak svakodnevnim aktivnostima bez boli i s minimalnim rizikom od ponovnog pojavljivanja simptoma.

Kako mogu spriječiti nastanak teniskog lakta?

Kako biste spriječili nastanak teniskog lakta važno je obratiti pažnju na aktivnosti i načine na koje koristite vaše ruke. Pokušajte u svakodnevnu rutinu usvojiti ove jednostavne savjete:

  • Pravilna tehnika: Ako se bavite sportom ili koristite alat, važno je koristiti pravilnu tehniku kako biste izbjegli preopterećenje mišića i zglobova.
  • Postupno povećavajte opterećenja: Ako tek započinjete novu aktivnost, poput vježbanja ili posla koji zahtijeva ponavljajuće pokrete rukom, postupno povećavajte opterećenje i intenzitet kako bi se tijelo prilagodilo.
  • Redovito istezanje i jačanje: Vježbe za jačanje i istezanje mišića podlaktice mogu pomoći u prevenciji. Osnaženi mišići bolje podnose napor, smanjujući rizik od ozljede.
  • Pauze: Ako radite posao koji zahtijeva ponavljajuće pokrete rukom, radite redovite pauze kako biste dali mišićima priliku za odmor i prilagodbu.
  • Ergonomski alati i oprema: Prilagodite alate ili opremu kako bi se smanjilo opterećenje na zapešće i lakat. Ako radite na računalu, podesite miš i tipkovnicu tako da vaša ruka bude u prirodnom položaju.

Može li se teniski lakat vratiti nakon oporavka?

Da, teniski lakat se može vratiti ako se ne poduzmu mjere prevencije ili ako se osoba vrati aktivnostima koje uzrokuju prekomjerno opterećenje bez adekvatnog jačanja i istezanja mišića.

Koja je razlika između teniskog i golferskog lakta?

Golferski lakat je slična ozljeda teniskom laktu, ali bol se javlja s unutarnje strane lakta, dok je kod teniskog lakta bol s vanjske strane. Obje ozljede nastaju zbog ponavljajućih pokreta i spadaju u sindrome prenaprezanja, ali različiti mišići i tetive su pogođeni. Golferski lakat obično pogađa one koji često savijaju zapešće, dok teniski lakat više zahvaća one koji ispravljaju zapešće. U osnovi, razlika je u mjestu boli i vrsti pokreta koji uzrokuje problem.

Kada trebam posjetiti liječnika zbog teniskog lakta?

Trebali biste posjetiti liječnika zbog teniskog lakta ako bol u laktu ne prolazi nakon nekoliko tjedana odmora, korištenja hladnih obloga i uzimanja lijekova protiv bolova. U takvim slučajevima možda je potrebna aplikacija kortikosteroida injekcijom u područje boli. Također, ako bol postaje sve jača ili ako imate poteškoća s ispružanjem ruke, to može ukazivati na ozbiljnije oštećenje tetiva koje zahtijeva medicinsku procjenu.

Autor:

Marijana Blagaić Josipović

Marijana Blagaić Josipović je licencirana fizioterapeutkinja koja je završila sveučilišni preddiplomski studij fizioterapije. Ljubav prema pokretu i dugogodišnje iskustvo u sportu inspirirali su je da pomogne drugima u postizanju boljeg zdravlja i kvalitete života.

>> Detaljnije

O nama
Fizioterapija Med Art se nalazi se na adresi Jaruščica 19 u Zagrebu. Pruža stručne usluge fizikalne terapije u modernom okruženju.

Kontakt
Jaruščica 19, Zagreb
091 34 62 681

Pon / petak: 08.00-15.00
Uto / sri / čet: 13.00-20.00

Preuzmite PDF

Preuzmite PDF za samoprocjenu teniskog lakta